Skip to content

124 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block18102
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
37%
Improvement Value:$198,100
63%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987-0.6%
2024$7,031+40.1%
2023$5,019-0.4%
2022$5,038+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft1,760DeedBook 9539, Page 591Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

DeedBook 8958, Page 697Recorded2/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900