Skip to content

217 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block18103
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
28%
Improvement Value:$250,200
72%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786-0.6%
2024$7,835+40.1%
2023$5,593-0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8788, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1930