Skip to content

238 Lexington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block18103
Lot49
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage610
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
55%
Improvement Value:$58,300
45%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865-0.6%
2024$2,883+40.1%
2023$2,058-0.4%
2022$2,066+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft610DeedBook 9865, Page 576Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft610DeedBook 9755, Page 752Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$126,900

From:

To:

Sq Ft610DeedBook 9321, Page 278Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$142,140
DeedBook 8413, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1927