Skip to content

279 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2000

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block20801
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,671
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
28%
Improvement Value:$264,200
72%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,191-0.6%
2024$8,242+40.1%
2023$5,883-0.4%
2022$5,905+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 8197, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2000