Skip to content

237 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block18104
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
26%
Improvement Value:$584,200
74%
Total Assessment$794,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,734-0.6%
2024$17,846+109.6%
2023$8,516-0.4%
2022$8,547+4.5%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 9701, Page 80Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 9701, Page 74Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8899, Page 793

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3291, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1927