Skip to content

277 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block18104
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F&BD-1UH-CB1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,893
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,400
43%
Improvement Value:$176,200
57%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958-0.6%
2024$7,002+40.1%
2023$4,998-0.4%
2022$5,017+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963