Skip to content

195a Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block18104
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
12%
Improvement Value:$497,300
88%
Total Assessment$565,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,619-0.6%
2024$12,698+40.1%
2023$9,064-0.4%
2022$9,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9876, Page 400Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 8692, Page 947

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5492, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930