Skip to content

270 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 10, 2017

Property Information

Block18104
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
22%
Improvement Value:$467,500
78%
Total Assessment$595,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,304-0.6%
2024$13,388+40.1%
2023$9,557-0.4%
2022$9,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9260, Page 689

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9260, Page 689Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8937, Page 723Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 7443, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 2005