Skip to content

39 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2016

Property Information

Block22802
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
33%
Improvement Value:$151,700
67%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076-0.6%
2024$5,107+40.1%
2023$3,646-0.4%
2022$3,660+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8424, Page 107Recorded1/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1958