Skip to content

579 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block18206
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
10%
Improvement Value:$545,300
90%
Total Assessment$606,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532-0.6%
2024$13,617+40.1%
2023$9,720-0.4%
2022$9,757+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9364, Page 149Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3470, Page 950