Skip to content

36 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block18206
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
35%
Improvement Value:$198,300
65%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826-0.6%
2024$6,869+40.1%
2023$4,903-0.4%
2022$4,922+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,818DeedBook 9738, Page 574Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$34,700
DeedBook 3532, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1910