Skip to content

54 Roosevelt Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 18, 1987

Property Information

Block18206
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
32%
Improvement Value:$230,000
68%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556-0.6%
2024$7,604+40.1%
2023$5,428-0.4%
2022$5,448+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3897, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1906