Skip to content

257 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$43,300
Last Sale Date
Mar 31, 1978

Property Information

Block18301
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
43%
Improvement Value:$246,800
57%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653-0.6%
2024$9,714+40.1%
2023$6,934-0.4%
2022$6,960+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$43,300
DeedBook 3249, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1900