Skip to content

227 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Dec 8, 1978

Property Information

Block18301
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-G4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
48%
Improvement Value:$211,200
52%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,015-0.6%
2024$9,071+40.1%
2023$6,475-0.4%
2022$6,500+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3266, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1875