Skip to content

552-4 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block19301
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
11%
Improvement Value:$759,000
89%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+40.1%
2023$13,634-0.4%
2022$13,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5302, Page 147