Skip to content

220 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2010

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block18302
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,460
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
21%
Improvement Value:$379,200
79%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,781-0.6%
2024$10,849+40.1%
2023$7,744-0.4%
2022$7,773+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft3,460DeedBook 9673, Page 897Recorded6/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 8602, Page 304