Skip to content

234 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2021

Property Information

Block18302
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
32%
Improvement Value:$590,000
68%
Total Assessment$870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,427-0.6%
2024$19,549+40.1%
2023$13,955-0.4%
2022$14,007+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8884, Page 220

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8513, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1918