Skip to content

266 Clinton Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block18302
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
32%
Improvement Value:$179,900
68%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942-0.6%
2024$5,979+40.1%
2023$4,268-0.4%
2022$4,284+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8809, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1910