Skip to content

43 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block18401
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
19%
Improvement Value:$335,100
81%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211-0.6%
2024$9,269+40.1%
2023$6,617-0.4%
2022$6,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9479, Page 521Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6022, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1912