Skip to content

816 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block18205
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-2C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,400
27%
Improvement Value:$315,900
73%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698-0.6%
2024$9,759+40.1%
2023$6,966-0.4%
2022$6,992+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8872, Page 340