Skip to content

443 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2024
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block18401
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,975+976.0%
2023$834-0.4%
2022$837+4.5%
2021$801+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9829, Page 67Recorded6/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9620, Page 78Recorded12/4/2021

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9620, Page 78

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9540, Page 825Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 9308, Page 460Recorded5/22/2018