Skip to content

36 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block18401
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$315,400
77%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164-0.6%
2024$9,222+40.1%
2023$6,583-0.4%
2022$6,607+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 8641, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 2006