Skip to content

38 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block18401
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
20%
Improvement Value:$1,095,700
87%
Total Assessment$1,253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,986-0.6%
2024$28,162+104.5%
2023$13,772-0.4%
2022$13,823+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9601, Page 841Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3461, Page 156