Skip to content

145-7 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block18403
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1U-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
35%
Improvement Value:$232,000
65%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722-0.6%
2024$7,772+41.9%
2023$5,476-0.4%
2022$5,498+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft3,406DeedBook 9680, Page 694Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3337, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1900