Skip to content

209 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block18303
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
36%
Improvement Value:$188,400
64%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574-0.6%
2024$6,615+40.1%
2023$4,722-0.4%
2022$4,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

DeedBook 9339, Page 834Recorded9/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910