Skip to content

671 Communipaw AveJersey City, NJ 07304

Vacant Land

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block18405
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,095-0.6%
2024$8,145+40.1%
2023$5,815-0.4%
2022$5,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7045, Page 222