Skip to content

64 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block19302
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$176,900
62%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406-0.6%
2024$6,447+40.1%
2023$4,602-0.4%
2022$4,619+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901