Skip to content

86 Sackett St.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2013

Property Information

Block18502
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
24%
Improvement Value:$256,300
76%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545-0.6%
2024$7,593+40.1%
2023$5,420-0.4%
2022$5,440+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 8783, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 2005