Skip to content

296 Whiton St.(Block 20301 Lot 9)Jersey City, NJ 07304

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block20301
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-D-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$156,000
58%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,996-0.6%
2024$6,033+40.1%
2023$4,307-0.4%
2022$4,323+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004