Skip to content

247 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block15102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,423
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
37%
Improvement Value:$371,000
63%
Total Assessment$584,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,059-0.6%
2024$13,140+40.1%
2023$9,380-0.4%
2022$9,415+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9170, Page 904Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7152, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1905