Skip to content

62 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$21,690
Last Sale Date
Aug 23, 1976

Property Information

Block18504
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$260,000
76%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682-0.6%
2024$7,730+40.1%
2023$5,518-0.4%
2022$5,538+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$21,690
DeedBook 3225, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1900