Skip to content

603.5 Bramhall AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block18504
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-B-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,829
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$179,800
70%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757-0.6%
2024$5,793+40.1%
2023$4,135-0.4%
2022$4,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6094, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1900