Skip to content

595 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block18504
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-G3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,255
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
31%
Improvement Value:$276,800
69%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972-0.6%
2024$9,028+40.1%
2023$6,445-0.4%
2022$6,469+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft3,255DeedBook 9761, Page 339Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900