Skip to content

70 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1908

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 9, 1985

Property Information

Block18504
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$194,100
66%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,567-0.6%
2024$6,608+40.1%
2023$4,717-0.4%
2022$4,735+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3449, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1908