Skip to content

446 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block18505
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
11%
Improvement Value:$962,800
89%
Total Assessment$1,081,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,141-0.6%
2024$24,292+36.9%
2023$17,747-0.4%
2022$17,813+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7366, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1905