Skip to content

621 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block18505
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
25%
Improvement Value:$246,600
75%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382-0.6%
2024$7,429+40.1%
2023$5,303+60.7%
2022$3,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,636DeedBook 9511, Page 628Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$151,559
DeedBook 7732, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1900