Skip to content

96 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block18505
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-FD2UH-F-SHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
40%
Improvement Value:$122,200
60%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513-0.6%
2024$4,541+40.1%
2023$3,242-0.4%
2022$3,254+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft1,383DeedBook 9821, Page 710Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 9214, Page 903Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4689, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1900