Skip to content

622 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block18506
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
31%
Improvement Value:$206,900
69%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741-0.6%
2024$6,784+40.1%
2023$4,842-0.4%
2022$4,861+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,052DeedBook 9670, Page 337Recorded5/28/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8748, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1905