Skip to content

15 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 26, 1988

Property Information

Block18604
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S&BT-B-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
19%
Improvement Value:$356,700
81%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796-0.6%
2024$9,858+40.1%
2023$7,037-0.4%
2022$7,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3991, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1880