Skip to content

13 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block18604
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
17%
Improvement Value:$404,500
83%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864-0.6%
2024$10,932+40.1%
2023$7,803-0.4%
2022$7,833+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,328DeedBook 9814, Page 674Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4664, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1895