Skip to content

82 Harmon St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 24, 2002

Property Information

Block18702
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,863
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
37%
Improvement Value:$127,500
63%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,520-0.6%
2024$4,548+40.1%
2023$3,247-0.4%
2022$3,259+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6035, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1900