Skip to content

13 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Date
Dec 22, 1993

Property Information

Block18801
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
25%
Improvement Value:$300,300
75%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952-0.6%
2024$9,008+40.1%
2023$6,430-0.4%
2022$6,454+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4678, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1905