Skip to content

19 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block18801
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
25%
Improvement Value:$300,300
75%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,691-0.6%
2024$8,747+41.7%
2023$6,172-0.4%
2022$6,196+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905