Skip to content

360 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block18803
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description2.5SBD-1UH-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
56%
Improvement Value:$93,600
44%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745-0.6%
2024$4,775+40.1%
2023$3,409-0.4%
2022$3,421+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0