Skip to content

99 Maple St.Jersey City, NJ 07304

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block19006
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-9G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
48%
Improvement Value:$108,500
52%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636-0.6%
2024$4,665+40.1%
2023$3,330-0.4%
2022$3,342+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5870, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1928