Skip to content

96.5 Maple StreetJersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block19001
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,400
52%
Improvement Value:$153,800
48%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083-0.6%
2024$7,127+40.1%
2023$5,088-0.4%
2022$5,107+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910