Skip to content

398 Pacific Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block19001
Lot22
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-1C-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
6%
Improvement Value:$523,900
94%
Total Assessment$559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,500+136.0%
2024$5,296
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9734, Page 689Recorded3/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1880