Skip to content

252 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$3,500
Last Sale Date
Mar 22, 1979

Property Information

Block19004
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
53%
Improvement Value:$182,600
47%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,494+2.3%
2024$8,299+43.6%
2023$5,781-0.4%
2022$5,805+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 3273, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1905