Skip to content

324 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block19005
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
61%
Improvement Value:$135,900
39%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809-0.6%
2024$7,858+40.1%
2023$5,609-0.4%
2022$5,630+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 895Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1870