Skip to content

235 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1940

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Dec 8, 1999

Property Information

Block19106
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-B-3U-H-B-G3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
34%
Improvement Value:$244,900
66%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238-0.6%
2024$8,289+40.1%
2023$5,917-0.4%
2022$5,939+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5542, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1940